Культура дарування подарунків в діловому середовищі в різних країнах світу
21.03.2016

У багатьох країнах при встановленні міцних бізнес зв’язків не останню роль відіграють подарунки. Хочемо допомогти розібратися які подарунки потрібно вибирати і як їх піднести при діловій зустрічі в тій чи іншій країні.

Підготовка до ділової зустрічі з іноземними партнерами по бізнесу вимагає знання питання, яке обговорюватиметься під час зустрічі, а також планування деталей зустрічі, однією з яких може стати дарування існуючим або майбутнім партнерам з-за кордону подарунка. Дарування подарунків є соціальним жестом, який в деяких країнах є традицією, а в деяких може розглядатися як хабар. Знання культури дарування подарунків країни допоможе зробити вашу зустріч успішною.

Деякі мульти-національні компанії та урядові установи мають дуже строгу політику щодо вручення подарунків співробітникам. Щоб не виникло ніяких проблем, важливо знати політику іноземної компанії, з якою ви працюєте, щодо подарунків. У такі країнах, як Малайзія і Парагвай, де рівень корупції досить високий, будь-який подарунок може бути розглянутий як хабар. У Сінгапурі, державні службовці не мають права приймати подарунки, а в США подарунок не може коштувати більше 25 доларів.

Проте, в деяких країнах, таких як Японія, Індонезія і Філіппіни – традиція дарувати подарунки лежить в основі культури. Манера приймати і дарувати подарунки дуже важлива, потрібно вибрати відповідний час для дарування подарунка бізнес партнерам і приділити процесу дарування увагу. Дуже важливо знати, що в Азії і на Близькому Сході дарувати і й приймати подарунки можна обома руками або ж правою рукою. В Японії і Гонконгу використовують обидві руки.

Центральна і Південна Америка

У країнах, громадяни яких не люблять офіціоз, зміцнити бізнес-зв’язки непросто. Подарунки дарувати не поспішайте – почекайте, поки відносини стануть досить близькими. Коли вас нарешті запросять в гості, припасіть сувеніри для господарів будинку і подарунки для дітей (майте на увазі, що речі з логотипом компанії подарунком не вважаються). Квіти тут прийнято відправляти перед званною вечерею або на наступний день – краще, щоб вони не були фіолетовими (асоціація з похоронами). А ось з упаковкою тут можна не церемонитися: красивий паперовий пакет замість пакувального паперу цілком прийнятний – тільки намагайтеся уникати чорного кольору і все того ж фіолетового (не забудьте вкласти в подарунок картку з вашим ім’ям). В гостях, до речі, не кажіть про справи – вас навряд чи зрозуміють.

Бразилія

Загальні відомості: бізнес-подарунків в Бразилії не чекають, але невеличкий сувенір з країни гостя візьмуть. Якщо ви запрошені в дім, подарунки вітаються. Господині купите квіти – краще орхідеї.
Коли дарувати: зазвичай бізнес-сувеніри вручають в кінці року важливим партнерам і клієнтам. Але все ж має сенс заздалегідь зателефонувати секретарю людини, з яким ви збираєтеся зустрітися, і з’ясувати, чи передбачений обмін подарунками.
Обережно: Бразилія бореться з корупцією, тому намагайтеся уникати будь-яких підношень, які можуть бути сприйняті як хабар.

Аргентина
Обережно: ніколи не являйтеся на званий вечір з порожніми руками. Принесіть хоча б квіти.
Відповідний варіант: оскільки в країні досить високий податок на імпортні товари, вдалим подарунком стане, наприклад, iPod. Але неодмінно додайте йому «індивідуальності»:  завантажте в нього музику або відео на свій смак.

Чилі
Загальні відомості: точно так само, як в Аргентині і Бразилії, тут вважається нечемним приходити на вечірку з порожніми руками. Принесіть хоча б коробку цукерок або заздалегідь надішліть квіти. Пакувальний папір та картка обов’язкові.

Мексика
Обережно: не даруйте ніяких прикрас чи штучок зі срібла, навіть якщо це Tiffany & Co. – Мексиканці дуже пишаються своїми.
Відповідний варіант: надішліть букет з білих квітів від хорошого флориста (наведіть довідки в готелі) перед прийомом або на наступний ранок. Не даруйте фіолетових, жовтих, а особливо червоних квітів – їх використовують у ворожіннях та заклинаннях.

Близький Схід

На Близькому Сході і в Північній Африці подарунок часто свідчить про те, наскільки важливі для вас стосунки. Вартість бізнес-сувенірів зазвичай обмежується символічною сумою, так що доведеться поламати голову. Книги і письмове приладдя цінуються як символ знання і мудрості. Господар-мусульманин порадіє виробу зі шкіри (тільки не свинячий), срібла, порцеляни, кришталю і кашеміру. Навіть якщо він сам не відмовляється від спиртного, це не завжди означає, що в будинок доречно принести алкоголь, – інші гості можуть вважати це образою. Даруйте та приймайте подарунок обов’язково правою рукою або двома руками, якщо він важкий.

Єгипет
Загальні відомості: в Єгипті 90% мусульманського населення, що накладає на подарунки деякі обмеження. Більшість підручників з етикету рекомендують солодощі (шоколад, місцеву випічку) в якості подарунка для господині дому. Популярний подарунок партнеру по бізнесу – невеликі електронні гаджети, а також компаси, якісні ручки і штучки від єгипетського ювелірного дизайнера Azza Fahmy, у якого є ціла серія срібних бізнес-подарунків.
Коли дарувати: кожен раз, коли йдете в гості.
Вручення: обгортковий папір в Єгипті знайти досить складно, тому упаковка залишається на ваш розсуд. Останнім часом модно загортати подарунки в красивий бавовняний або лляний рушник, обв’язуючи його стрічкою з бантом. Тут заборона на передачу подарунка лівою рукою вже неактуальна.
Обережно: не даруйте квіти – вони традиційно призначаються для похорону або весілля. Подарунки повинні бути халяльними.
Відповідний варіант: якщо не подбали про подарунок заздалегідь, купіть коробку єгипетських солодощів з медом і горіхами – в Каїрі найкращі продаються в Fauchon, Mandarine Koueider і Café La Poire. Піднесіть їх господареві – не хазяйці, також приготуйте маленькі сувеніри для дітей.

Арабські Емірати
Загальні відомості: в ОАЕ обмін подарунками – важлива частина культури. Традиційне підношення – блюдо з шоколадними цукерками або запеченим ягням. В особливих випадках (весілля, народження) прийняті найщедріші дари, в тому числі ювелірні прикраси для нареченої і новонародженої дівчинки.
Коли дарувати: головні приводи – день народження, народження дітей, весілля.
Обережно: подбайте, щоб подарунок не прийняли за хабар.
Відповідний варіант: цукерки, аксесуар для будинку, квіти. Якщо в будинку є діти, слід принести їм іграшки або солодощі.

Ліван
Загальні відомості: дари повинні бути скромними. Неодмінно переконайтеся в тому, що вони халяльні.
Коли дарувати: якщо ви запрошені в ліванський будинок, солодощі або квіти даруйте всієї сім’ї, а не комусь одному.
Вручення: Подарунки зазвичай віддають безпосередньо при вході.
Обережно: річ з позначкою «зроблено в Ізраїлі» вручати, зі зрозумілих причин, не варто.
Відповідний варіант: квіти, кришталеві вази, срібні підноси. Якщо в сім’ї є діти, захопіть що-небудь і для них. В якості подарунка бізнес-партнеру підійдуть альбоми, кухлі, календарі. Презент для секретаря або помічника візьмуть з вдячністю. Але якщо чоловік дарує його жінці, він повинен сказати, що передає подарунок від дружини або колеги жіночої статі.

Ізраїль
Загальні відомості: в Ізраїлі нечасто обмінюються бізнес-сувенірами. Замість цього партнери дарують один одному квитки на шоу або спортивні заходи. На вечірку принесіть квіти або солодощі.
Обережно: не вручайте некошерні продукти господареві, який дотримується кашрут, і не запрошуйте людей в некошерний ресторан, якщо не впевнені, що це буде правильно сприйнято.

Азія
У Південно-Східній Азії все перейнято таємним змістом. У непарних чисел негативна конотація, а у парних предметів, навіть якщо це панди або помело, – позитивна. Тобто на вечірку краще захопити дві пляшки вина замість однієї. Якщо плануєте ділову поїздку, заздалегідь уточніть по телефону, чи передбачений обмін презентами. Не дивуйтеся, якщо господар неохоче приймає подарунок – у багатьох країнах етикет вимагає триразової відмови від підношення. Тому продовжуйте ввічливо наполягати.

Китай
Загальні відомості: боротьба з корупцією зробила індивідуальні бізнес-подарунки досить делікатною темою, але офіційний обмін презентами питань не викликає.
Коли дарувати: в подяку за домашній обід запросіть господарів в ресторан. Після закінчення ділових переговорів вручіть невеличкі сувеніри “знаки уваги” всім членам делегації та щось дорожче – босові. Коли потоваришуєте, колеги можуть обмінюватися невеликими подарунками, але робити це в присутності інших людей (або перед камерою) – поганий тон.
Обережно: непарні числа обіцяють нещастя, четвірка ж зовсім асоціюється зі смертю. Траурними вважаються зрізані квіти, солом’яні сандалі і білі предмети. Віяла, носові хустки і парасольки – до сліз і горя. Зелені капелюхи – для рогоносців. Годинники (zhong) – омонім слова «кінець», що робить будь-який предмет, пов’язаний з ідеєю часу, не зовсім доречним подарунком.
Вручення: навіть найпростіші подарунки повинні бути красиво упаковані в однотонний червоний, рожевий, жовтий або золотий папір (чорний, білий, сірий і синій кольори вважаються траурними). Ніколи не даруйте незагорнені подарунки – це вкрай неввічливо.
Відповідний варіант: що до бізнес-дарів, то слід пам’ятати, що китайці дуже люблять бренди, так що вибирайте річ відомої марки.

Японія
Загальні відомості: японці настільки люблять подарунки, що це ускладнює життя не тільки західним гостям, а й самим господарям. Оскільки у японців зазвичай невеликі будинки і квартири, краще принести в гості щось їстівне або спиртне.
Коли дарувати: подарунками – як діловими, так і дружніми – обмінюються в середині літа (тоді їх називають ochugen) і в кінці року (oseibo). Бізнес-презенти дарують під час першого візиту в офіс, правда, вручають тільки в самому кінці зустрічі. Поспіх в цій справі може натякнути на закінчення відносин ще до того, як вони почалися.
Обережно: уникайте траурних атрибутів: зеленого чаю, лілій, квітів лотоса, камелій і будь-яких білих предметів. Річ з логотипом фірми сприймуть як дешевий піар. Числа 4 і 9 – погана прикмета.
Відповідний варіант: «фруктовий» подарунок ви знайдете в місцевих магазинах в елегантній упаковці. Якщо у господарів є діти, купіть невеликі іграшки або солодощі. Дорогі бізнес-подарунки не сприймуть як хабар, але дотримати баланс досить складно – виходом з ситуації може стати дорога пляшка горілки, коньяку або вина. Також підійдуть шарф відомої марки для жінки і краватка – для чоловіка.

Індія
Загальні відомості: презенти зазвичай дарують скромні, в бізнес-середовищі їх зовсім не чекають.
Коли дарувати: захопіть невеличкий подарунок, якщо вас запросили в гості, але не на першу ділову зустріч.
Вручення: ніякої чорного або білого паперу. Обирайте для упаковки червоний, зелений або жовтий кольори. Подарунок вручайте обома руками або правою рукою, і ніколи – лівою.
Обережно: ніколи не даруйте предметів зі шкіри та алкоголь тільки в тому випадку, якщо впевнені, що це оцінять. Уникайте речей з принтами у вигляді тварин, особливо свиней чи собак, які вважаються нечистими.
Відповідний варіант: в Індії багато ласунів, так що привезти з України коробку гарних шоколадних цукерок – хороша ідея. В якості презенту також підійде букет яскравих кольорів, наприклад червоних або жовтих троянд (франжипани не купуйте – це похоронний квітка). Для колеги приготуйте недорогий сувенір, який представляє ваше місто або країну.

Таїланд
Загальні відомості: в буддійської країні подарунки традиційно скромні – це можуть бути квіти (але не гвоздики, нагідки або бархотки, які зазвичай приносять на похорон), альбом з українськими пейзажами або картинами українських художників. Три тут – щасливе число, шість – нещасливе.
Коли дарувати: на Новий рік компанії-партнери посилають один одному кошики з фруктами та іншими продуктами.
Вручення: тайці люблять яскраві кольори – особливо жовтий і золотистий – і стрічки. Уникайте зеленого, чорного і блакитного.
Обережно: оскільки буддисти вважають ступню сакральною частиною тіла, не слід купувати в подарунок взуття або шкарпетки.
Відповідний варіант: в гості несіть фрукти, квіти, солодощі. Бізнес-партнерам і колегам прийнято дарувати корпоративні футболки, календарі, ручки та інше письмове приладдя.

Європа

Що можна подарувати людям, у яких все є? Найкраща порада – заздалегідь навести довідки. Якщо не маєте жодного уявлення про інтереси приймаючої сторони, вибирайте перевірену класику: альбоми з фотографіями, музичні диски і т. і. І майте на увазі, що в Європі традиція обмінюватися бізнес-подарунками поступово відмирає.
Загальні відомості: європейці дарують непарну кількість квітів, за винятком 13. Діловим партнерам не варто підносити речі з логотипом компанії (це вважається несмаком), підкреслено особистих (одягу або парфюмів) або дорогих презентів.
Коли дарувати: запрошені на вечерю зазвичай приносять солодощі і відправляють квіти на наступний день. На ділових зустрічах можете роздати усім скромні сувеніри в кінці переговорів.
Вручення: завжди загортати подарунок. Зараз в Європі увійшла в моду елегантна і екологічно чиста упаковка родом з Японії під назвою furoshiki.

Італія
Обережно: брошки і косинки асоціюються з похоронами.
Відповідний варіант: якщо ви не природжений сомельє, подаруйте дорогу пляшку горілки.

Франція
Обережно: не даруйте жовті квіти (символ невірності), білі хризантеми (їх місце на похоронах) і предмети з логотипом компанії.
Відповідний варіант: якщо виявилося, що вам потрібно в останню хвилину знайти подарунок, беріть мигдальне печиво-макарони від Ladurée, еклери з какао від Jacques Genin або шоколад від Chapon – не помилитеся. Кошики з делікатесами і шампанське теж зайвими не будуть.

Великобританія
Обережно: бізнес-подарунок просто зобов’язаний бути скромним.
Відповідний варіант: спортивний сувенір, алкоголь або цукерки, квитки в театр або на концерт класичної або рок-музики – все це цілком прийнятні способи висловити подяку британським господарям. Для званої вечері підійдуть квіти і шампанське.

Німеччина
Обережно: замість французького вина краще подарувати пляшку доброї горілки. Врахуйте, що червоні троянди – для закоханих, а лілії, хризантеми та гвоздики – для похорону.
Відповідний варіант: шапки-вушанки – як і в будь-якій країні, де холодна зима.

Нідерланди
Обережно: вибирайте щось відповідне, але невелике, дуже щедрий дар може збентежити.
Відповідний варіант: Бельгійський шоколад і міцний алкоголь.

Швеція
Обережно: не даруйте кришталь з України та інших країн – в Швеції і свого вистачає.
Відповідний варіант: алкогольні напої тут коштують дуже дорого, тому дуже цінуються.

Туреччина
Обережно: на відміну від своїх європейських сусідів, турки не відкривають подарунки в присутності дарувальника – і вам не слід цього робити. Подарунки по можливості повинні бути халяльними.
Відповідний варіант: квіти господаркам зазвичай не дарують, але в якості особливої ​​подяки ви можете відправити великий букет. Орхідеї вважаються розкішними. Запрошені на вечерю часто приносять для господарів badem ezmesi – делікатес на основі подрібненого волоського горіха, коробочку з пахлавой, цукерки або щось для дому, наприклад свічки, вазу або предмет декору.

Suggest a topic
facebook large
…

Contact with us

Контактна інформація

Київ
вул. К. Малевича (Боженко) 86-E, під’їзд №2, оф. 6,
03150, Україна
Тел./факс: +38 (044) 503 08 24, +38 (044) 200 38 89,
+38 (044) 507 25 84

Дніпро:
вул. Воскресеньська (Леніна), 12, офіс 3,
49044, Україна
tel./fax: +38 (056) 766 08 09

E-mail:
Для корпоративних клієнтів:
reservation@btl-company.com

Для МАЙС агентств:
direct@btl-company.com

SOS-line: +38 067 236 02 16

Follow us on social networks:

Contact form in footer UK